Golfista – ile zarabia ?

Golf zdobywa coraz większą popularność, dzieje się tak również w Polsce od czasu kiedy Adrian Meronk dołączył do grona TOP 50 golfistów świata. Sport który do niedawna był w Polsce marginalizowany od czasu kiedy Meronk radzi sobie coraz to lepiej zaczął być dyscypliną popularną. Oczywiście w dalszym ciągu dyscyplina ta nie może pod względem popularności równać się z siatkówką czy koszykówką o piłce nożnej nie mówiąc jednak Polacy zaczęli poznawać najważniejsze zasady dyscypliny zastanawiając się jednocześnie jakie kwoty pieniężne można osiągnąć poświęcając się golfowi. 

Ile zarabiają czołowi golfiści świata? 

Najlepszym golfistą na w przekroju ostatnich trzech dziesięcioleci jest Tiger Woods, Amerykanin w świecie golfa jest tym kim dla skoków narciarskich Martin Schmitt, człowiekiem dzięki któremu dyscyplina marginalna zyskała szeroką popularność. Magazyn 'Golf Digest’ tworzy zestawienia dzięki którym fani golfa mogą dowiedzieć się ile zarabiają czołowi zawodnicy. Tger Woods – golfista  zarabiał zdecydowanie najlepiej, jednak zawodnik ten zbliża się już do końca kariery i pojawiają się zawodnicy młodszej generacji którzy zaczynają zbliżać się pod względem zarobków do wielkiego mistrza. 

Od niedawna czołowym polskim zawodnikiem jest Adrian Meronk, w sezonie 2022 cyklu DP World Tour zarobił 10 mln złotych, co prawda jest to mniejsza kwota niż ta którą na kortach zarobiła tenisistka Iga Świątek jednak z całą pewnością są to bardzo poważne pieniądze. Należy w tym miejscu zasygnalizować że golfista urodzony w Hamburgu znacznie ustępuje zawodniczce Legii klasą sportową jednak kiedy poprawi swe osiągnięcia będzie w stanie prześcignąć pod względem zarobków Igę. W tym miejscu warto zaznaczyć że Meronk za sam pojedyńczy triumf podczas Irish Open zarobił milion dolarów. Warto jeszcze nadmienić że Polak potrzebował 268 uderzeń by wygrać Horizon Irish Open i w ciągu jednego weekendu wspiąć się na jedno z najwyższych miejsc wśród najlepiej zarabiających polskich sportowców. 

Polak urodzony w Hamburgu z pewnością dąży do tego by w przyszłości dorobić się fortuny porównywalnej z najbardziej sławnym golfistą Woodsem, amerykański golfista bowiem jest jednym z trzech sportowych miliarderów. Tiger Woods odejdzie na sportową emeryturę jako człowiek w zupełności spełniony gdyż w trakcie swojej 27-letniej kariery zarobił 1,7 mld. dolarów. 

Jak golfiści pomnażają swoje zarobki? 

Z pewnością żeby dobrze zarobić w świecie golfa należy prezentować światową klasę, utrzymywać się na szczycie przez szereg lat. Z całą pewnością Tiger, golfista amerykański w ciągu wszystkich tych lat czynnego uprawiania golfa osiągnął bardzo dużo, należy bowiem pamiętać o pięciokrotnym zwycięstwie w The Masters Tournament, trzykrotnie wygranym US Open Golf, trzech triumfach podczas British Open Golf oraz czterokrotnym zwyciężaniu PGA Championship. Z pewnością jedynie wielki zawodnik może zdobyć takie laury, jednak nie byłoby tak wielkiego sukcesu finansowego Amerykanina bez udziału w licznych projektach oraz przedsięwzięciach. Tiger Woods współtworzy firmę zajmującą się projektowaniem golfa, chodzi o TGR Design, ponadto produkuje imprezy na żywo wraz z TGR Live oraz ma własną sieć restauracji The Woods. Tiger Woods który kiedyś brał udział w licznych turniejach dziś pokazuje się na polach golfowych stosunkowo rzadko jednak cały czas witany jest na nich z aplauzem. Można powiedzieć że Tiger Woods przyszedł na świat predestynowany do gry w golfa, nawet jego nazwisko 'woods’ brzmi prawie jak “wood” –  golfista używa właśnie takiego rodzaju kija średniej długości który idealnie nadaje się podczas długich uderzeń. 

Rory McIlroy to najlepszy golfista 2022 roku, w ramach DP World Tour zarobił 5,55 mln. dolarów zaś za uczestnictwo w PGA Tour zainkasował 8,65 mln. USD, z pewnością nieźle jak na jeden rok gry. Brytyjczyk także bierze udział w wielu reklamach, zaś wydawca gier EA Sports wydała grę dla miłośników golfa pod tytułem ’ Rory McIlroy PGA Tour’, gra ukazała się po raz pierwszy w 2015r., poprzednie jej wersje firmowane były nazwiskiem Woodsa.